Дома Останати Тенис Се случи првото големо изненадување на Австралија Опен

Се случи првото големо изненадување на Австралија Опен

Го видовме и првото големо изненадување на Австралија Опен и тоа во женска конкуренција.

Естонката Каиа Кенепи одигра одличен натпревар и во првото коло ја совлада Ангелика Кербер. Кенепи е 115. тенисерка во светот листата, додека Кербер пристигна во Мелбурн како 20. тенисерка на ВТА листата.

Сепак, разликата во ранкигот не се виде на теренот. Кенепи одигра одличен меч и за еден час и 22 минути игра славеше со 0:2 во сетови (4:6, 3:6).

Пред неколку години Кенепи играше навистина одличен тенис, меѓутоа во последниот период е далеку од старата форма, па затоа овој резултат е големо изненадување. Кербер во последните сезони докажа дека може биде во самиот врв на светскиот тенис.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Надал се помачи, но победи – на чекор сме од супер пресметката во четвртфиналето на Ролан Гарос

Како и што се очекува Рафаел Надал се пласираше во осминафиналето на Ролан Гарос откако по…