Дома Останати Авто Мото Серхио Перез конечно негативен, ќе вози во Шпанија

Серхио Перез конечно негативен, ќе вози во Шпанија

Ова утро пристигнаа добри вести од Формула 1.

Мексиканецот Серхио Перез се опорави од коранавирусот и ќе ја вози трката за Големата награда на Шпанија која на програмата е овој викенд.

Да потсетиме, Перез беше заразен ссо Ковид19 пред две недели. Ги пропушти двете трки во Силверстоун, а негова замена беше Нико Хулкенберг.

Германскиот возач во првата трка на Силверстоун имаше големи проблеми бидејќи болидот не сакаше да запали и не ја возеше трката, додека пред неколку дена на истата стаза го освои фантастичното седмо место.

Хулкенберг сега ќе се повлече бидејќи Перез се враќа во болидот на Рејсинг поинт и ќе ја вози трката во Каталонија.

Инаку, Перез во првите три трки освои 22 бода.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Хамилтон стигна до 96. пол-позиција во кариерата!

Луис Хамилтон стигна до 96. пол-позиција во кариерата откако беше најбрз во квалификациите…