Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Сега и официјално: Саудиска Арабија ќе биде домаќин на Мундијалот 2034

Сега и официјално: Саудиска Арабија ќе биде домаќин на Мундијалот 2034

Она што стана јасно откако Австралија ја повлече кандидатирате за организатор на Светското првенство 2034 година, сега доби официјална потврда.

Планетарната фудбалска смотра во 2034 година ќе се одржи во Саудиска Арабија, потврди првиот човек на ФИФА.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Инфантино објави дека Светското првенство во 2026-та ќе се игра во Канада, Мексико и Америка, Мароко, Шпанија и Португалија ќе бидат домаќинит четири години подоцна, а Саудиска Арабија ќе биде самостоен организатор во 2034-та година.

Австралија беше единствен против кандидат на Саудиска Арабија, но денес ја повлече кандидатирата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал

Проверете

Зидан: Јамал е уникатен фудбалер, би го довел во Реал Мадрид

Зинедин Зидан го коментираше настапот на Ламин Јамал на ЕП, кој со 16 години ги собори сит…