Дома Останати Кошарка НБА Сакраменто во ефикасен меч ги доби Лејкерси на гости, Денвер не може без Јокиќ 🎥

Сакраменто во ефикасен меч ги доби Лејкерси на гости, Денвер не може без Јокиќ 🎥

После еден ден пауза изминатата ноќ повторно се вратија возбудувањата во најсилната кошаркарска, НБА лига.

Тимот на Денвер претрпе пораз од Милвоки со 109:120. За Бакси ова беше четврти пораз едноподруго откако Никола Јокиќ е надвор од терените поради повреда. Јанис Антетокумпо беше најефикасниот со 24 поени, а додаде уште 13 скока и 7 асистенции. Во редовите на Денвер најмногу поени постигна Ерик Гордон (18).

Натпреварот на кој се постигнаа најмногу поени во вечерта го одиграа Лејкерси и Сакраменто. Во „Стејплс центарот“ на крајот славеа гостите после продолженија со 137:141. Интересно е што само во продолженијата се постигнаа дури 78 поени, додека во регуларниот дел беше 100:100. Фокс од Сакраменто беше најефикасниот со 34 поени, Леброн уфрли 30 и додаде 11 асистенции.

Атланта успеа да слави против Мемфис со 32 поени разлика. Предвник на Атланта беше Трае Јанг со 31 поен, се истакна и Клинт Капел со 23 поени со 17 скокови.

НБА РЕЗУЛТАТИ:

Л.А.Клиперс – Детроит  107:96

Шарлот – Минесота 133:115

Њујорк Никс – Феникс  97:118

Орландо – Чикаго  88:123

Индијана – Торонто  114:97

Мемфис – Атланта  100:132

Оклахома – Вашингтон  99:101

Сан Антонио – Бостон 96:88

Денвер – Милвоки  109:120

Јута – Њу Орлеанс  97:98

Голден Стејт – Портланд  118:103

Л.А. Лејкерс – Сакраменто  137:141

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Надал сигурен, Зверев елиминиран од Австралија Опен

Австралија Опен остана без еден од главните фаворити за конечна победа. Алелсандар Зверев …