Дома Останати Тенис Сабаленка ја победи најдобрата пријателка, а по мечот следуваше и емотивен момент 🎥

Сабаленка ја победи најдобрата пријателка, а по мечот следуваше и емотивен момент 🎥

Белоруската тенисерка Арина Сабаленка го одигра првиот меч само неколку дена по смртта на неговиот дологодишен партнер Константин Колцов.

На турнирот во Мајами во рамките од второто коло, Сабаленка играше против нејзината добра пријателка Пауло Бадоса и победи со 2:0 (6:4 и 6:3). По победата помеѓу двете тенисерки следуваше и една едмотивна прегратка. Во текот на мечот Сабаленка изгледаше најпрофесионално и успеа да слави.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


За разлика од овој меч ситуацијата на теренот веројатно ќе биде поинаква во наредниот кога Сабаленка ќе игра против Ангелина Калинана од Украина. Познато е дека украинските тенисерки подолг период одбиваат да се поздравуваат со колешките од Белорусија и Русија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Страшни сцени на ЕП: Докторите го спасуваа животот на унгарски репрезентативец 🎥

Во 68. минута од натпреварот помеѓу Шкотска и Унгарија видовме страшна сцена во која настр…