Дома Фудбал Останато Русија ја напушта УЕФА, имаат нов план

Русија ја напушта УЕФА, имаат нов план


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓По речиси една година суспензија од сите натпреварувања, Русите размислуваат да ги напуштат сите натпреварувања под капата на УЕФА и да се преселат во Азија.

Ваквата одлука ќе им овозможи на репрезентацијата и клубовите повторно да се натпреваруваат на меѓународна сцена, што им е забрането уште од март 2022 година.

„Пред неколку месеци реков дека размислувањето за преселба во Азија е прерано, но сега е можност која треба да ја разгледаме“, изјави Александер Дјуков, претседателот на руската Федерација.

Во февруари ФИФА и УЕФА донесоа одлука да ги суспендираат сите руски клубови и репрезентацијата од нивните натпреварувања, откако Москва започна „специјална воена операција“ на истокот на Украина.

Доколку Русија ја напушти УЕФА и почне да се натпреварува во АФЦ, нивната репрезентација би се обидела да стигне до Светското првенство преку азиските квалификации. Исто така, екипите би играле клупски натпреварувања во Азија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

„Гакпо погреши, избрза со трансферот во Ливерпул“

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Искусниот стратег Ро…