Дома Фудбал Италија Роналдо ќе носи копачки за рагби за да биде побрз (видео)

Роналдо ќе носи копачки за рагби за да биде побрз (видео)

Ѕвездата на Јувентус, Кристиано Роналдо сака да проба да носи копачки кои ги носат рагбистите за да добие дополнително на брзина, пренесуваат италијанските медиуми.

Копачките се со различни крампони и се наменети за рагби, а Роналдо ќе ги тестира наскоро и верува дека со нив ќе биде побрз на теренот.

Ова не е нова идеја во фудбалот, бидејќи напаѓачот на Монпеље Анди Делор веќе играше со такви копачки во февруари. Тоа даде резултат и тој ја забележа најголемата брзина во Лига 1 со 36,8 км/ч.

Готово сигурно Роналдо во иднина ќе игра со гумени, а не метални крампони, кои даваат поголема брзина и сигурност.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Мегваер пак мета на критики: Зошто го чуваше својот соиграч!? (ВИДЕО)

Тимот на Манчестер Јунајтед во 96. минута остана без победа против Саутемптон (2:2), а пос…