Дома Останати Кошарка Евробаскет Рекордер, легенда и учесник на пет ЕП за да преживее мора да растовара – гајби! (ФОТО)

Рекордер, легенда и учесник на пет ЕП за да преживее мора да растовара – гајби! (ФОТО)

Кошаркарот кој во кариерата настсапуваше во Турција, БиХ, Германија, Полска, Романија, Самир Лериќ се наоѓа во многу тешка ситуација поради опасниот вирус.

Лериќ е рекордер по број на настапи за кошаркарската репрезентација на БиХ, со која пет пати играше на Европските првенства (ЕП).


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Мислев дека ќе останам во споротт, но во овие времиња ништо не може да се превиди со сигурност. Една врата беше затворена таму каде што бев најдобар, но се отвори друга. Спортски работник тешко може да си дозволи да не работи половина година“, вели тој.

По 12 години репрезентативна кариера, пет Евробаскети, освоено првенство и купови во БиХ, потоа диплома на професорпо спорт, како и многу други постигнувања, Лериќ мора да растовара гајби за да преживее.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Евробаскет

Проверете

Каков потег: Додека сите протестираат, Модриќ покажа колку е голем!

Бурни се реакциите во шпанската фудбалска јавност по вчерашниот натпревар помеѓу Валенсија…