Дома Фудбал Лига на шампиони ПСЖ и Дортмунд се први полуфиналисти во ЛШ

ПСЖ и Дортмунд се први полуфиналисти во ЛШ

Пари Сент Жермен и Борусија Дортмунд обезбедија полуфинале откако вечерва беа подобри од Барселона односно Атлетико Мадрид.

Барселона одлично го отвори натпреварот и прва дојде во водство во 19-та минута. Послен соло пробив на Јамал, Рафиња погоди за 1:0.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Меѓутоа, во 29-та минута Арахо направи прекршок како последен играч во одбраната и доби директен црвен картон, а само десет минути подоцна Дембеле израмни на 1:1.

Во вториот дел ПСЖ целосно доминираше и најпрво Витиња погоди за водство, а потоа Мбапе со два гола стави точка на натпреварот за конечни 1:4.

Борусија Дортмунд славеше со 4:2 над Атлетико Мадрид и обезбеди полуфинале. Во првото полувреме домаќините водеа со 2:0, но тимот на Симеоне се врати во вториот дел и израмни на 2:2. Во последните дваесетина минути Дортмунд постигна два гола и ја анулира предноста на „јорганџиите“ од првиот меч.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Историјата е испишана: Леверкузен влезе во друштво на Јувентус, Милан и Арсенал

Баер Леверкузен денес во последното коло славеше победа од 2:1 против Агусубург и така ост…