Дома Фудбал Останато ПСЖ вчера го доживеа најтешкиот пораз во последните 19 години (ВИДЕО)

ПСЖ вчера го доживеа најтешкиот пораз во последните 19 години (ВИДЕО)

0

Тимот на Лил вчера на домашен терен го победи Пари Сен Жермен во рамките од француското првенство и така го остави без прослава на титулата барем вечерва.

На ПСЖ му беше потребен само еден бод и официјално да стане шампион на шест кола пред крајот бидејќи ќе имаше 20 бода предност пред второпласираниот Лил, но на крајот не успеа да го освои.

Лил славеше убедлива победа, а многу им помогна црвениот картон кој во 36-тата минута го заработи Бернат. Да започнеме по ред.
Прво домаќините стигнаа во водство в о 7-та минута со автоголот на Муниер, за гостите преку Бернат да изедначат четири минути подоцна.

Потоа се случи и тој црвен картон за ПСЖ кој промени многу во овој натпревар бидејќи во второто полувреме се случи вистински хаос пред голот на ПСЖ.

Се редеа шанси, но паѓаа и голови. Прво Пепе во 51-та погоди за 2:1, за потоа во 65-тата Бамба зголеми на 3:1. До крајот на натпреварот Габриел и Фонте ја запечатија судбината на гостите и им го нанесоа најтешкиот пораз во последните 19 години. Последен пат ПСЖ во Лига 1 пет голови примил од Седан во декември 2000 година, тогаш беа поразени исто така со 5:1.

Предноста на ПСЖ во однос на Лил сега изнесува 17 бодови.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Ројс среде интервју влезе во расправија со новинар: Доста ми е од твоите глупости! (ВИДЕО)

Борусија Дортмунд испушти победа против Ајнтрахт во Франкфурт, а тимот кој го предводеше М…