Дома Трансфер зона Проблем за Јувентус: Бремер има откупна клазула, Јунајтед е спремен да ја плати

Проблем за Јувентус: Бремер има откупна клазула, Јунајтед е спремен да ја плати

Манчестер Јунајтед е подготвен да ја плати откупната клаузула за дефанзивецот на Јувентус, Глисон Бремер, објави „Кориере дело спорт“.

Бремер дојде во Јувентус од градскиот ривал Торино за 44 милиони евра и бонуси во летото 2022 година. „Корирере дело Спорт“ пишува дека при неодамнешното продолжување на договорот со Старата дама била вклучена клаузула за обештетување од 60 милиони евра, а Јувентус размислувал за тој момент дека тој би таа цена ги исклучи повеќето од заинтересираните за бранителот.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Информацијата за клазулата во договорот на Бремер ја потврди и Ромео Агрести, новинар кој важи за исклучително близок до клубот од Торино со тоа што наведува дека клазулата е помеѓу 60 и 70 милиони евра.

Во Манчестер Јунајтед наводно сметаат дека тоа е прифатлива сума со оглед на квалитетите на Бремер. Бразилецот на Апенинтие пристигна во 2018 година од тимот на Атлетико Минеиро за 5.8 милион иевра. Иако во изминатите години е еден од најдобрите дефанзивци во италијанската Серија А за бразилската репрезентација собра само четири настапи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Де Брујне може да си оди, Гвардиола ја наде замената

Примарна цел на Манчестер Сити во летниот преоден рок ќе биде засилување на средниот ред, …