Дома Македонски спорт „Прилеп опен“ ги собира најдобрите параглајдеристи!

„Прилеп опен“ ги собира најдобрите параглајдеристи!


Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓


Со манифестацијата „Прилеп опен“, градот под Марковите кули ,Прилеп, викендов ја затвора сезоната за екстремни спортови.

„Прилеп Опен“ на едно место ќе ги собери најдобрите параглајдериси од Македонија и од соседните земји. Во двата натпреварувачки дена ќе продефилираат 70 параглајдеристи, кој ќе се појават на полетувалиштето кај с.Алданци.

„Ова е потенцијал за развој на туризмот и запознавање со убавините и можностите што Прилеп и неговата околина ги нуди за развој на екстремниот спорт“, истакна градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески ,најавувајќи ја оваа манифестација, подржана од градот и локалната самоуправа.

Прилеп изминатите викенди промовираше неколку екстремни спортови, мотокрос, ултрамаратон, параглајдинг, рели офф роад, планински, велосипедски трки, со што стана препознатлива дестинација за екстремно спортување

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Селекторот Грчевски го објави конечниот список: Ова се ракометарките со кои ќе „бркаме“ пласма на ЕП

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ Селекторот на женската сениорска реп…