Дома Фудбал Привремениот претседател на Барса: Ќе го продадев Меси за да решат проблемите

Привремениот претседател на Барса: Ќе го продадев Меси за да решат проблемите

Привремениот претседател на Барселона, Карлес Тускетс истакна дека тој би го продал Лионел Меси во изминатото лето со цел да се решат финансиските проблеми во клубот.

„Марка“ неодамна објави за долговите на Барселона кои изнесуваат дури 488 милион иевра. Барселона поради големите долгови се договори за намалување на платите на играчите и членовите на стручниот штаб. На тој начин тие заштедија 122 милиони евра оваа сезона и 50 во наредните три години.

Тускетс истакна дека кога тој би се прашувал минатото летото би го продал Меси.

„Гледајќи од економска страна, јас ќе го продадев Меси. Со она што ќе го добиевме ќе ја решевме ситуацијата веднаш. Ла Лига има лимити за плати“, изјави Тускетс.

Тој додаде дека клубот ќе доцни со исплатата на плати во јануари. Тие имаат две исплати, една е во јануари, друга во јуни. Овој јануари нема да има ништо. Таа исплата ќе биде одложена“, откри Тускетс.

„Играчите нема да добијат плати во јануари.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Фантастично деби: Мајсторски гол на Лука Јовиќ🎥

Лука Јовиќ пред неколку дена се врати во Ајнтрахт Франкфурт на позајмица од Реал Мадрид и …