Дома Останати Авто Мото Прв случај на коронавирус во Формула 1

Прв случај на коронавирус во Формула 1

Рејсинг поинт објави дека Серхио Перез нема да го возни нивниот болид на трката за Големата награда на Велика Британија.

Овој викенд не очекува трката на легендарниот Силверстоун и тоа ќе биде четвртата трка во оваа сезона. Меѓутоа пред почетокот на тренингот челниците на Формула 1 наидоа на голем проблем.

Имено, беше објавено дека еден од возачите е позитивен на коронавирус. Во прашање е Серхио Перез кој вози за Рајсинг поинт и во првите три трки беше одличен. Но, поради коронавирусот тој веднаш е ставен во изолација и нема да вози на Силверстоун.

Потврдено е дека на негово место зад воланот ќе седне некој друг, а Рејсинг денеска треба да објави кој ќе биде замената.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Грожан за пеколот во Бахреин: Се сетив на Ники Лауда и си кажав – не смееш вака да завршиш!

На последната трка во Ф1 во Бахреин се случи вистински хаос во кој болидот на Роман Грожан…