Дома Македонски спорт Мак баскет Почит за легендата: Купот на Македонија ќе го носи името на Буштур!

Почит за легендата: Купот на Македонија ќе го носи името на Буштур!

Управниот одбор на Кошаркарската федерација на Македонија донесе одлука Купот на Македонија да го носи името на легендата Благоја Георгиевски-Буштур кој трагично го загуби животот неодамна во собраќајна несреќа кај Кисела Вода.

Купот на Македонија во иднина ќе го носи името „Благоја Георгиевски-Буштур“. Со оваа одлука се оддава почит за се што направи Буштур за македонската кошарка како играч и подоцна како селектор.

На собранието членовите на раководството ја усвоиле и завршната финансиска сметка на Куќата на кошарката која во 2019 година инкасирала 98.5 милиони денари (1.6 милиони евра), а потрошила 83 милиони денари (1.35 милиони евра).

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

„Скандалозно е тоа што Перез се јави 20 минути по мечот и се жалеше на судењето, ВАР не беше повеќе ист!“

Многу прашина во шпанската јавност се крена по вчерашниот натпревар помеѓу Атлетик Билбао …