Дома Фудбал Останато Потегот на Бекам во 2007 година вреден една милијарда евра

Потегот на Бекам во 2007 година вреден една милијарда евра

Легендарниот англиски фудбалер Дејвид Бекам своевремено беше една од најголемите ѕвезди што Европа ја замени со МЛС лигата.

Речиси и да немаше светски медиум кој не го пренесе неговиот трансфер во ЛА Галакси во 2007 година. Бекам во тоа време се согласи на 70 проценти помала плата од онаа што ја имаше во Реал Мадрид за да игра во САД, а дури подоцна беше откриено зошто.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Имено, тој во договорот со Галакси имаше клаузула според која може да купи нова франшиза за 25 милиони долари. Првиот услов беше тоа да биде тим формиран по проширувањето на лигата, а вториот тимот да не биде во околината на Њујорк.

За споредба, најновата франшиза на МЛС, Сент Луис Сити, мораше да плати 200 милиони долари за да влезе во лигата почнувајќи од 2023 година. .

Минатата година во исто време, Интер Мајами, франшизата што ја купи Бекам, вредеше 600 милиони долари, а спортските експерти сметаат дека оваа вредност скокна на над 1 милијарда долари по доаѓањето на Лионел Меси.

Од јануари 2024 година нивната вредност се проценува на точно 1,02 милијарди долари, а Бекам го чинеше само 25 милиони долари и затоа денес го нарекуваат „зделка на векот“ Само три други франшизи од МЛС вредат над милијарда долари, Лос Анџелес ФК(1,15 милијарди), Атланта Јунајтед (1,05 милијарди) и Лос Анџелес Галакси ( 1 милијарда долари).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Араухо ја остави Барса на цедило, ПСЖ израмни🎥

Барселона и ПСЖ играат исклучително возбудливо прво полувреме и на пауза заминаа со резулт…