Дома Останати Авто Мото Потврдено: Синот на Михаел Шумахер дебитира во Формула 1!

Потврдено: Синот на Михаел Шумахер дебитира во Формула 1!

Синот на легендарниот Михаел Шумахер, Мик ќе дебитира во Формула 1 во болидот на Алфа Ромео наредниот месец на патеката во Нурбургинг.

Трката за големата награда на Германија на програмата е на 11. октомври, а програмот почнува два дена порано за да се одржи првиот слободен тренинг.

Денес е потврдено дека Мик Шумахер ќе дебитира во Формула 1 на првиот слободен тренинг во болидот на Алфа Ромео кој инаку го вози Антонио Џованчи.

Шумахер беше член на академијата на Ферари и во овој момент се трка во Формула 2. Претходно возеше болид на Ферари во Ф1 кога беа тестирањата.

Ова ќе му биде прв настап во официјалниот дел и ќе има шанса на тренингот да покаже што може. Џованчи болидот ќе го превземе од вториот тренинг и ќе учествува на трката.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Европските гиганти се „тепаат“ за ѕвезда на Спортинг

Европските гиганти се заинтересиран за дефанзивецот на Спортинг Лисабон, Нуно Мендеш, прен…