Дома Останати Авто Мото Поранешен возач во Ф1 си го распарчи возилото од два милиони евра (ВИДЕО)

Поранешен возач во Ф1 си го распарчи возилото од два милиони евра (ВИДЕО)

Поранешниот германски возач во Формула 1, Адријан Зутил имаше инцидент и си го скрши еден од најскапите спортски автомобили во светот.

Овој 37-годишен германски возач се возел по Монако во својот Мекларен, а во еден момент загубил контрола врз скапоцентото возило.

За среќа, поранешниот возач не се повредил, но автомобилот му беше распарчен и сигурно нема да може да го вози повеќе

Иронично е тоа што Зутил имаше судир на иста локација каде што во текот на кариерата во Ф1 имаше неколку инциденти.

Неговото возило беше едно од најдобрите во светот, а достигнуваше брзина од 340 км/ч. Исто така, специјалната верзија на возилото беше произведена во 24 примероци.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Легендарните „Џорданки“ на аукција. Погледнете ја цената! 📷

Единаесет пара патики кои ги носеше Џордан на неговите натпревари се ставени на аукција. П…