Дома Останати Тенис Познати детали: Откриена причината за смртта на момчето на Сабаленка

Познати детали: Откриена причината за смртта на момчето на Сабаленка

Светската јавност денска ја потресе веста за смртта на поранешниот белоруски хокеар Константин Колцов на 42-годишна возраст, неколку часа подоцна објавена е и причината.

Наводно Колцоф и се придружил на својата девојка во Мајами, втората тенисерка во светот Арина Сабаленка каде што треб таа го очекуваше стартот на турнирот. Како што пишува белорускиот Телеграф, причина за смртта е белодробна тромбоемболија.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Тоа е состојба во која згрутчувањето на крвта се одвојува од првобитното место и патува низ крвотокот предизвикувајќи оштетување на органите.

Колцов во моментот на смртта беше помошник тренер на Салавет Јулајева и се поврзуваше со Динамо Минск.

Легендарниот хокеар учествуваше на Олимписките игри во 2002 и 2010 година и смени неколку клубови во КХЛ, играше и за Питсбург пингвинс во НХЛ. Во врска со Сабаленка беше од 2021 година и редовно ја следеше на турнирите, а и беше поддршка и на Индијан Велс каде што од трибините ја гледаше елиминацијата на својата девојка во осминафиналето пред шест дена.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Обвинувања за Ѓоковиќ: Ќе провоцира 340.000 Албанци!

Веќе е познато дека Новак Ѓоковиќ ќе настапи на турнирот од серијата АТП 250 во Женева кој…