Дома Македонски спорт Победата на Македонија против Германија најголемо изненадување во квалификациите за СП

Победата на Македонија против Германија најголемо изненадување во квалификациите за СП

Фудбалскиот свет се уште не ја заборава победата на Македонија над Германија.

Според агенцијата „Gracenote“ која се занимава со фудбалска статистика таа победа на Македонија е најголемото изненадување во квалификациите за пласман на Светското првенство.

Во нивната анализа е опишано дека имало само шест големи изненадувања во Мундијалот во Катар.

Најголемото за нив е победата на Македонија над Германија (1:2). Шансите на македонскиот национален тим за победа во овој натпревар биле само седум проценти, па затоа е на врвот. Потоа следуваат победите на Луксембург над Ирска (11%), Шкотска против Австрија (17%), Косово над Грузија (23%)…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Влатко Андоновски: Не знам дали во Македонија воопшто имаше женски фудбал кога заминав за САД

Влатко Андоновски веќе подолго време работи како селектор на женската фудбалска репрезента…