Дома Фудбал Англија Официјално: Томас Тухел е нов тренер на Челзи!

Официјално: Томас Тухел е нов тренер на Челзи!

Тоа што се најавуваше изминатите денови, сега доби официјална потврда – Томас Тухел е нов тренер на Челзи.

Германскиот стратег доаѓа на „Стенфорд Бриџ“ како наследник на Френк Лампард, кој доби отказ после серијата на лоши резултати.

Тухел стави потпис на 18-месечен договор и ќе има за цел да го врати Челзи во Топ 4 сезонава и да избори пласман во Лигата на шампиони.

„Сакам да му се заблагодарам на Челзи за довербата во мене. Ова е голем предизвик за мене, да работам во највозбудливото првенство на светот. Сите ние имаме почит кон работата на Франк Лампард и сега не можам да дочекам да седнам на кормилото и да почнам со работа“, изјави Тухел.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Гонзало Игуаин ги изненади сите со новиот изглед

Поранешниот аргентински репрезентативец Гонзало Игуаин се појави на тренинг во Интер Мајам…