Дома Фудбал Италија Официјално: Горан Пандев добива нов тренер

Официјално: Горан Пандев добива нов тренер

balardini

Тимот на Џенова во кој настапува еден од најдобрите македонски фудбалери во историјата Горан Пандев во саботата по лошите резултати го отпушти тренерот Иван Јуриќ кој освои само шест бодови во првите 12 натпревари во Серија А.

Официјалната интеренет страница на Џенова во текот на вчерашниот ден го потврди името на новиот тренер, а тоа е Давиде Балаедини, човекот кој го водеше овој тим на два пати.

Ученикот на Ариго Саки прв пат беше необјасниво сменет во 2011 од тогашниот претседател на клубот Енрико Приози, а во вториот мандат во 2013 година се појави како спасител и ја спаси Џенова од испаѓање од Серија А, но и покрај тоа не доби продолжување на договорот.

Балардини беше и останат миленик на навивачите на Џенова и без сомневање е дека ќе биде пречекан со радост од нивна страна.

Во официјалното соопштение од Џенова се наведува:

„Фудбалскиот клуб Џенова известува дека преговорите со Давиде Балардини се успешно завршени и можеме да потврдиме дека сениорскиот тим ќе добие нов тренер“.

pandev

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Mбапе како тинејџер: Не доби топка, па престана да трча 🎥

Килијан Мбапе летово го продолжи договорот со ПСЖ и доби голем број привлегии, а таквиот с…