Дома Останати Кошарка Одличната Австралија не дозволи изненадување и стигна до своето прво полуфинале

Одличната Австралија не дозволи изненадување и стигна до своето прво полуфинале

Кошаркарите на Австралија се изборија за пласман во полуфинале на Светското првенство Кина откако во последното четвртфинале ја победија Чешка со 82:70.

Австралијците за првото финале во нивната историја ќе се борат со Шпанија, додека во второто полуфинале силите ќе ги одмерат Аргентина и Франција. Австралија претходно досега никогаш не стигнала подалеку од четвртфиналето, два пати беа пети. И Чесите покрај поразот можат да бидат задоволни бидејќи на својот премиерен настап на СП стигнаа до четвртфиналето.

До победата „Кенгурите“ ги предводеше Милс со 24 поени и шест асистенции, Голдинг додаде 14 поени, Адреј Богут постигна 10 поени додаде два скока, три асистенции и три блокади.

Кај Чесите најефикасни беа Патрик Ауда со 21 поен, Томаш Саторански кој запиша 13 поени 13 асистенции и девет скока, Павел Пумпрл додаде 10 поени.

Дефинитивно најголеми разочарувања досега на Мундијалот се Србија и САД кои место во борбата за медали или финале ќе играат во разигрувањето за некоја позиција од 5-то до 8-мо место.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Објавени фотографии од починатиот кошаркар на Звезда направени неколку минути пред смртта

Поранешниот кошаркар на Црвена Звезда Мајкл Оџо (27) почина во текот на тренингот во петок…