Дома Фудбал Останато Ова се 30-те стадиони со најжешка атмосфера: „Бомбоњера“ без конкуренција!

Ова се 30-те стадиони со најжешка атмосфера: „Бомбоњера“ без конкуренција!

Еминентниот француски весник „Франс Фудбал“ ги избра 30-те стадиони каде има „најжешка“ атмосфера.

Интересно е дека некои легендарни стадиони како „Сан Сиро“,  „Алијанц Арена“, „Олд Трафорд“ ги нема на списокот. Изненадување е исто така што ги нема ниту стадионите на Реал Мадрид и Барселона, а од Шпанија на списокот се „Сан Мамеш“ и „Местаља“.

Како стадион со најжешка атмосфера е домот на Бока Јуниорс „Бонбоњера“, додека од Балканот највисоко котира стадионот на „Црвена Звезда“ кој се наоѓа на 4-то место.

Стадионите со најжешка атмосфера во светот:

1. Ла Бомбонера, Бока Јуниорс

2. Енфилд, Ливерпул

3. Сигнал Идуна Парк, Борусија Дортмунд

4. Рајко Митиќ, Црвена Звезда

5. Селтик парк, Селтик

6. Монументал, Ривер Плата

7. Парк Водафон, Бешикташ

8. Караискакис, Олимпијакос

9. Сан Мамеш, Атлетик Билбао

10. Маракана, Фламенго и Флуминенсе

11. Турк Телеком, Галатасарај

12. Де Кјуип, Феенорд

13. Сао Паоло, Наполи

14. Велодром, Олимпик Марсеј

15. Жофроа Гишар, Сен-Етјен

16. Интернационал де Каиро, Ал Ахли

17. Шукру Шарачоглу, Фенербахче

18. Местаља, Валенсија

19. Тумба, ПАОК

20. Естадио Мохамед V, Казабланка

21. Шампион дел Сило, Пењарол

22. Сент Џејмс Парк, Њукасл

23. Олимпико, Рома и Лацио

24. Педро Бидегајн, Сан Лоренцо

25. Јозеф Пусудски, Легија

26. Луж, Бенфика

27. „5 јули 1962 година“, Малдија Алжир

28. Радес, Есперанза де Тунес

29. Паркот на принцовите, ПСЖ

30. Милернтор, Сент Паули

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Шок за Солскјер на тренингот: Погба во жесток дуел се повредил сам и го повредил Фернандеш!

Манчестер Јунајтед добро изгледаше на натпреварите по рестартот на сезоната, а сега Оле Гу…