Дома Македонски спорт Нов скок на Калин Ивановски на АТП листата!

Нов скок на Калин Ивановски на АТП листата!


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски скокна две места на АТП листата и сега е на 475-тото место што е негов најдобар рејтинг во досегашната кариера.

Скокот од две места на Ивановски се должи на пласманот во полуфиналето на ИТФ турнирот во Поатје (Франција) каде што по голема борба изгуби од Гејмард – Вејенбург 0:2.

Ивановски продолжува со напредокот, но се уште е далеку од најдобриот пласман на еден македонски тенисер. Предраг Русевски тука е на врвот со 242-то место, зад него се Александар Китинов на 296-та позиција и Лазар Магдинчев на 339-то место.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Хаверц пред трансфер во Реал Мадрид

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Германскиот репрезе…