Дома Македонски спорт Мак баскет Ништо од ЕП: Пирова победа против Естонија за крај на турнирот во Перм

Ништо од ЕП: Пирова победа против Естонија за крај на турнирот во Перм

Македонската репрезентација со пораз го завршува настапот на турнирот во Перм. 

Од самиот почеток на натпреварот Естонија наметна добра игра, а ние грешевме во нападот и игравме слабо во одбраната. Кога се бориме за ЕП не смеевме да си дозволивме да примиме 50 поени за едно полувреме.

Естонците на полувремето водеа со огромни 49:38 и тука веќе беше јасно дека ќе ни треба чудо за во второто полувреме да ја надополниме негативата.

Во вториот дел видовме една подобра Македонија. На самиот старт направивме серија од 8:0, дојдовме и на минус 4, но потоа Естонија повторно почна да игра подобра кошарка и одново ја вратија предноста.

Ние одново бевме подобар тим во последната четвртина и на две минути до крајот дојдовме на минус еден. 80:79.

На крајот ние го добивме натпреварот со 84:86, но за пласман на ЕП ни требаше победа од најмалку 10 разлика.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

ВМФЛ – Запад: Петковски повторно херој на Вардар, победија и Воска и Силекс

После хет-трикот против Велешта Филип Петковски повторно беше клучен за нова победа на Вар…