Дома Фудбал Репрезентации Неверојатни сцени од прославата на титулата на Алжир: Се славше и во најголемите светски градови (ФОТО+ВИДЕО)

Неверојатни сцени од прославата на титулата на Алжир: Се славше и во најголемите светски градови (ФОТО+ВИДЕО)

0

Втор пат во својата историја, а прв пат после 1990 година кога беа домаќини, Алжир го освои Африканскиот куп на Нации.

Во финалето вчера Алжир го победи Сенегал со 1:0 со гол кој беше постигнат на самиот старт од натпреварот.

Натпреварувањето се одржуваше во Египет, но финалето Алжирците го гледаа и на својот национален стадион во главниот град.

Кога натпреварот заврши освен на стадионот се славеше и на алжирските улици, но и во бројни градови ширум светот каде што постојат алжирски заедници како Лондон, Париз…

 

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Украина преку Португалија до пласман на ЕП, Роналдо и друштвото ќе се борат со Србија (ВИДЕО)

Вечерва на Олимпискиот стадион во Киев Украина ја пречека Португалија во натпревар од осмо…