Дома Останати Тенис Најголемата казна во историјата на тенисот: Го исфрлија доживотно и мора да плати огромна парична казна

Најголемата казна во историјата на тенисот: Го исфрлија доживотно и мора да плати огромна парична казна

Бразилскиот тенисер Диего Матос (31) заработи доживотна суспензиај во професионалниот тенис поради местење натпревари.

Докажано е дека Матос манипулирал со 10 натпревари во 2018 година од кои финансиски профитирал. Тоа биле натпревари од ИТФ турнирите во Бразил, Шри Ланка, Еквадор, Португалија и Шпанија.

Матос исто така е должен да врати 12.000 американски долари од наградниот фонд освоен на турнирот во Еквадор и да плати 125.000 долари казна.

Бразилскиот тенисер одби да соработува со истражителите и не им дозволи да извршат форензички увид на неговиот мобилен телефон, како и да им овозможи да му го проверат неговото финансиско работење.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Потврдено: Федерер го пропушта Ролан Гарос

Роџер Федерер ќе го пропушти вториот грен слем турнир оваа година, „Ролан Гарос“ поради оп…