Дома Останати Тенис Надал: Потребна е вакцина, не можеме доживотно да се дистанцираме

Надал: Потребна е вакцина, не можеме доживотно да се дистанцираме

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е среќен поради враќањето на терен, но и е свесен дека пандемијата од коронавирусот ќе влијае на глобалната иднина.

Поранешниот прв рекет во светот кој како и сите други спортисти ширум светот беше во двомесечна самоизолација, а сега продолжи со тренинзи на терените на својата академија во Мајорка.

„Конечно можеме да се вратиме на терените. Мило ми е што повторно децата можат да играат. Среќни сме тоа е важно за сите нас. Секако сакам на турнирите да има полни трибини, но мораме да бидеме трпеливи, потребна ни е вакцина. Не можеме доживотно да се дистанцираме“, изјави Надал.

Инаку, Надал е против ставот на Ѓоковиќ кој не е за задолжително вакцинирање.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Ѓоковиќ ќе игра само на Ролан Гарос?

Aко се суди според она што може да се види на официјалниот сајт на Новак Ѓоковиќ, првиот р…