Дома Фудбал Останато Може ли да се формира Балканска лига? Се огласи Чеферин!

Може ли да се формира Балканска лига? Се огласи Чеферин!

Од година во година во медиумите се зборува за потенцијалното формирање на регионална фудбалска лига на територијата на поранешна Југославија, натпреварување кое би било слично на кошаркарската АБА лига.

Но, колку и да сакаат голем број љубители на фудбалот во овие простори да се случи ова, на крајот секогаш се доаѓа до заклучок дека „сеуште не е време“ за тоа, пред се поради многу поголемите безбедносни ризици шѓо би настанале со формирањето на таква фудбалска лига.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


По неколкумесечен молк на оваа тема, својот став по ова прашање го искажа и претседателот на УЕФА Александар Чеферин.

„Не ја исклучувам можноста за формирање регионална лига. Сепак, во моментов е многу ризично да се организира таква лига во нашиот регион или поранешната држава“, изјави Чеферин за српските медиуми во Белград.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Кошмар за некогаш големиот талент на Барселона: Го чека нова долга пауза!

Некогаш големиот талент на Барселона, Ансу Фати доби уште еден тежок ударт во кариерата. Н…