Дома Фудбал Останато Меси до Суарез: Не заслужи да бидеш избркан, но сега ништо не ме изненадува

Меси до Суарез: Не заслужи да бидеш избркан, но сега ништо не ме изненадува

suarez messi

Луис Суарез вчера си замина од Барселона, негова следна дестинација ќе биде Атлетико Мадрид.

Добро познато е дека освен што беа одлични соиграчи на теренот, Суарез и Меси беа најдобри пријатели. По заминувањето на Суарез, Меси се прости Суарез преку социјалните мрежи. Во пораката Меси и ја обвини управата за третманот кој го имала кон Уругваецот.

„Знаев дека заминуваш, но денес ми падна многу тешка. Тешко ќе биде тешко да не го делам секој ден на теренот и надвор од него. Поминавме многу години заедно, другарување, ручеци, вечери…Многу работи нема да ги заборавам. Ќе ми биде чудно да те гледам во друг дрес, а уште почудно да играм против тебе. Заслужи многу повеќе затоа што беше еден од најдобрите во историјата на клубот. Не заслужи да бидеш избркан, но во овој момент ништо не ме изненадува. Ти посакувам среќа во новиот предизвик, ќе се видиме наскоро пријателе“, порача Меси.

View this post on Instagram

Ya me venía haciendo la idea pero hoy entré al vestuario y me cayó la ficha de verdad. Que difícil va a ser no seguir compartiendo el día a día con vos, tanto en las canchas como afuera. Los vamos a extrañar muchísimo. Fueron muchos años, muchos mates, comidas, cenas… Muchas cosas que nunca se van a olvidar, todos los días juntos. Va a ser raro verte con otra camiseta y mucho más enfrentarte. Te merecías que te despidan como lo que sos: uno de los jugadores más importantes de la historia del club, consiguiendo cosas importantes tanto en lo grupal como individualmente. Y no que te echen como lo hicieron. Pero la verdad que a esta altura ya no me sorprende nada. Te deseo todo lo mejor en este nuevo desafío. Te quiero mucho, los quiero mucho. Hasta pronto, amigo.

A post shared by Leo Messi (@leomessi) on

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

„АС“: Никој не го видел Азар веќе три недели

„Нешто се случува со Азар“, пишува весникот „АС“, кој е близок до Реал Мадрид. На 29-ти се…