Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Мексико остана без селектор

Мексико остана без селектор


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Селекторот на мексиканската фудбалска репрезентација Херардо Мартино вечерва во Доха изјави дека ја прифаќа одговорноста за неуспехот и елиминацијата од Мундијалот по групната фаза и дека ја напушта селекторската позиција.

„Јас сум одговорен за фрустрацијата и разочарувањето што ги доживеавме. Ја прифаќам одговорноста за овој неуспех. Договорот ми истече при последниот судиски свиреж и тоа е тоа“, изјави Мартино.

Мексико во последното трето коло од групата Ц ја победи Саудиска Арабија со 2:1, но и покрај победата како третопласирана во групата го заврши учеството на Мундијалот.

Полска освои четири бода, колку што има и второпласираната Полска, но Полјаците обезбедија пласман поради гол-разликата.

„Вечерашниот беше клучен за елиминацијата. Доминиравме, создававме шанси. Можевме да постигнеме уште неколку голови, но не успеавме“, изјави Мартино

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал

Проверете

Гвардиола искрено објасни зошто настанал проблемот со Кансело

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Фудбалерите на Манче…