Дома Фудбал Лига на шампиони Мбапе сруши рекорд на Меси, а Меси го прескокна Пеле

Мбапе сруши рекорд на Меси, а Меси го прескокна Пеле

ПСЖ вечерва во натпреварот од шестото коло во Лигата на шампионите запиша победа против Клуб Бриж со 4:1.

Парижаните беа убедливи, а се истакнаа Мбапе и Меси кои постигнаа по два гола. Мбапе така стигна до 30 голови во ЛШ и стана најмладиот фудбалер кој со 22 години и 352 денови стигнал до таа бројка на голови во најелитното европско натпреварување. Интересно е што го суши рекордот токму на Меси.ж

Од друга стрна Меси вечерва успеа да го прескокне легендарниот Бразилец Пеле по бројот на постигнати голови. Аргентинецот сега е на 758 голови, додека Пеле има 757.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Реал во последните моменти се спаси од пораз против Елче 🎥

Елче беше блиску да приреди голема сензација во Ла Лига, но на крајот Реал успеа да извлеч…