Дома Фудбал Англија Манчестер Сити вчера изедначи рекорд стар половина век!

Манчестер Сити вчера изедначи рекорд стар половина век!

0
citi

Maнчестер Сити вчера на „Итихад“ го понижи третолигашот со Бартон со победа од 9:0 во првото полуфинале од Лига Купот.

Против Бартон четири гола постигна Габриел Хесус, а по еден постигнуваа Зинчеко, Фил Фоден, Кајл Вокер, Кевин Де Брујн и Ријад Марез.

Со ова „граѓаните“ станаа првиот тим после Лидс во 1967 година кој успеал да постигне најмалку седум гола на два натпревари во низа на Островот. Претходна жртва на избраниците на Пеп беше Ротердам кој го совладаа со 7:0.


Следете го Sportski.mk и на


Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Видео: Легендите на Ливерпул и Милан играа на „Енфилд“, Жерард и Пирло како во најдобрите денови!

Денес на „Енфилд“ беше одигран хуманитарен натпревар помеѓу легендите на двата европски ги…