Дома Македонски спорт Македонските атлетичарки сребрени на Балканијадата

Македонските атлетичарки сребрени на Балканијадата

Репрезентативките на Атлетска Федерација на Македонија, Весна Кираџиева и Андријана Поп Арсова, викендов во Белград на Балканското првенство во маратон, во склоп на Србија маратон беа втори во екипен пласман/жени, со што на Македонија и донесоа сребро!

Андријана Поп Арсова беше трета на Балканското во поединечна конкуренција и четврта севкупно, додека Кираџиева се пласираше како седма и десетта во севкупна конкуренција. Марјан Бонев беше претставник кај мажите и влезе во топ десет, пласирајќи се на десетата позиција.

Кираџиева е поранешна рекордерка во маратон и шесткратна шампионка на Македонија во маратон, додека Поп Арсова е актуелна рекордерка и два пати шампонка на Македонија во маратон.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Несторовски голот против Рома го посвети на неговиот соиграч кој доживеа тешка повреда

Во вчерашниот натпревар од Серија А Удинезе ја победи Рома со 0:2, а стрелец на вториот го…