Дома Македонски спорт Мак фудбал Македонија со нов скок на ФИФА ранг листата

Македонија со нов скок на ФИФА ранг листата

mkd

Maкедонската фудбалска репрезентација бележи нов скок на последната ФИФА ранг листа.

Одличните настапи на машката фудбалска сениорска репрезентација носат и напредок на официјалната ФИФА ранг листа, Македонија во овој момент се наоѓа на 73 позција на официјалната рагн листа на ФИФА за овој месец.

На оваа листа Македонија бележи напредок од три позици со оглед на тоа што на претходната се наоѓавме на 76 позција.

ФИФА листата ја предводи Германија, па потоаа следуваат Бразил, Португалија, Аргентина, Белгија, Шпанија, Полска, Швајцарија, Франција и Чиле.

 

 

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Македонија ги дозна можните ривали за баражот за СП 2023

Денес македонската ракометна репрезентација ги дозна последните три репрезентации меѓу дев…