Дома Македонски спорт Мак баскет Македонија знае како се победува Полска и ја има традицијата на своја страна

Македонија знае како се победува Полска и ја има традицијата на своја страна

Традицијата во меѓусебните дуели со вечерашниот противник е на нашата страна, два меча-две победи во ФИБА натпреварувањата

Традицијата, онаа без која не се може, вели дека Македонија има позитивен скор во натпреварите со Полска нашиот вечерашен ривал во европските квалификации.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Кога се зборува за оние официјални натпревари, регистрирани во ФИБА, велат дека досега овие две селекции одиграле два натпревари.

И она што е особено, двата завршиле во наша корист.

Во квалификациите за пласман на Европското првенство во 1999 година, на 29.ноември, во салата на СРЦ „Кале“, Македонија ја совлада Полска со резултат (79:72). Во натпревар во кој пред скоро 5.000 гледачи, капитенот Петар Наумоски реализираше неверојатни 49.поени.

Една година подоцна, на 28.ноември, 1998 година, бевме подобри од Пољаците и на нивен терен. Во Прушков, предградието на Варшава, македонскиот национален тим славеше нов триумф, сега од (61:50). Со ново извонредно издание на Наумоски, кој искреира 29.поени, а со десет го испрати Перо Блажевски.

За скор 2-0 против Полска, и што е поважно, со победата над Пољаците, Македонија, за прв пат во својата историја, се избори за место на Европското првенство, она во 1999 година кое се одржа во Франција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

Пиоли заминува, Милан спреми список од три имиња

Tимот на Милан нема баш најдобри резултати сезонава, па поради тоа започнува да се тресе и…