Дома Македонски спорт Македонија го запиша најлошиот пласман во настапите на ЕП

Македонија го запиша најлошиот пласман во настапите на ЕП

Ракометната репрезентација на Македонија ги заврши настапите во групната фаза на Европското првенство, а по трите порази го запишавме најлошиот пласман на едно ЕП на кое сме учествувале.

Македонија Европското првенство го завршува на 22-то место од вкупно 24 учесни на ЕП. Полошо пласирани од Македонија се само Босна и Херцеговина и Украина.

Ова е првпат на едно Европско првенство да не освоиме ниту еден бод во групната фаза и трет настап на кој не ја поминуваме првата фаза. Поради лошиот плсамн Македонија ќе игра два баражи за СП во јануари 2023 година.

Во првиот ќе бидеме носители, а ако поминеме во вториот ќе играме против противник од Европското првенство со кој ќе се бориме за место помеѓу 32 репрезентации кои ќе се натпреваруваат на СП следната зима.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Шишковски: Македонската јавност верува во нас затоа што ние докажавме дека можеме!

Македонија на стартот на јуни на ја очекуваат четири натпревари против Бугарија (2. јуни),…