Дома Македонски спорт Македонецот Стефановски светски шампион во кик-бокс (видео)

Македонецот Стефановски светски шампион во кик-бокс (видео)

Македонскиот кик боксер Даниел Стефановски го совлада својот противник Софијан Алилуше од Франција за светската титула ИСКА и стана светски шампион.

ИСКА е една од најголемите кик бокс организации. Со победата над Алилуше, Македонецот Стефановски, кој во јавноста се појавува со македонските симболи, ја освои титулата светски шампион по К-1 правила до 81,5 килограми.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Стефановски доминираше против Францускиот противник Алилуше и му зададе катастрофален пораз уште во првата рунда.

Даниел е исто така и Европски шампион во дисциплината К-1 во категоријата до 80 килограми, а исто така двапати по ред е шампион на Швајцарија во 2013 и 2016 година.

Гордиот Македонец Даниел Стефановски е роден во Швајцарија, а неговите родители потекнуваат од Куманово.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Каков потег: Додека сите протестираат, Модриќ покажа колку е голем!

Бурни се реакциите во шпанската фудбалска јавност по вчерашниот натпревар помеѓу Валенсија…