Дома Останати Лина Ѓорческа со најдобар личен пласман на ВТА листата

Лина Ѓорческа со најдобар личен пласман на ВТА листата

Најдобрата македонската тенисерка Лина Ѓорческа е на 200.место на најјновата ВТА ранг листата, што е најзин најдобар пласман во кариерата.

Ѓорческа во однос на последното рангирање освои нови 34 поени со пласманот во четвртфиналето на фјучрс турнирите во Египет (24 поени) и во Италија (9), па сега со вкупно 274 поени е рангирана на 200.место на листата.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Ѓорческа бележи и напредок од две места на листата во двојки каде со 504 поени сега се проби на 139-тата позиција. Во двојки освои 43 поени (25 – Египет (четвртфинале) и 18 – Италија (полуфинале).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Страшен инцидент во Монте Карло, уништен болидот на Перез🎥

Само што стартуваше трката во Ф1 во Монте Карло за ГН на Монако се случи прекин  поради ст…