Дома Останати Кошарка НБА Лејкерси го избра новиот тренер

Лејкерси го избра новиот тренер

После слабата сезона Лејкерси неодамна се разделија со тренерот Франк Вогел откако по три години не се пласираа ниту во плеј-офот.

Сега потрагата по новиот стратег заврши. Во Лејкерси одлучиле довербата да му ја дадат на Дарвин Хем. Во прашање е асистент тренер во Милвоки кој во минатото беше во Атланта, но беше дел и од Лејкерси како асистнет две години (2011-2013).

Во играчката кариера Хем настапуваше за Денвер, Индијана, Вашингтон, Милвоки и Детроит со кој во 2004 година ја освои шампионската титула.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Горан Драгиќ е нов кошаркар на Чикаго Булс

Горан Драгиќ во новата сезона ќе го носи дресот на Чикаго Булс, екипа со која потпиша едно…