Дома Фудбал Репрезентации Легендата на германскиот фудбал добива дебаклот на Азискиот Куп?

Легендата на германскиот фудбал добива дебаклот на Азискиот Куп?

Според најавите на повисоките функционери во Јужна Кореја, селекторот Јирген Клинсман ќе добие отказ.

Причината е елиминацијата во полуфиналето на Азискиот куп од репрезентацијата на Јордан која беше најголемо изненадување на турнирот.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


„Постигнавме консезус Клинсман повеќе да не биде селектор на националниот тим од различни причини, промената е неопходна“, изјави техничкиот директор и член на одборот на репрезентација на Јужна Кореја, Хвангбо Кван.

Овој одбор не е тело кое носи одлуки, но дава препораки за кои потоа треба да одлучуваат луѓето во Извршната канцеларија на сојузот.

Јужна Кореја беше голем фаворит на Азискиот куп па затоа елиминацијата во полуфиналето се смета како неуспех.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Познат фаворитот за наследник на Пиоли

Неколку европски гиганти покажуваат силен интерес за италијанскиот тренер Роберт де Зерби,…