Дома Фудбал Репрезентации Куња херој на Бразил за полуфинале, Јапонија на пенали го исфрли Нов Зеланд

Куња херој на Бразил за полуфинале, Јапонија на пенали го исфрли Нов Зеланд

Бразил минимално славеше против Египет и се пласираше во четвртфиналето на Олимписките игри во Токио.

Еден од главните фаворити без премногу потешкотии го победи Египет за полуфинале. Бразил констатно беше подобар противник, од почетокот го наметна своето темпо, додека Египет се бранеше. Отпорот беше скршен во 37. минута кога гол постигна Куња.

Претходно домаќинот Јапонија на пенали беше подобра од Нов Зеланд (4:2) во регуларниот дел беше 0:0. Во текот на целиот натпревар аутсајдерот се бранеше и не им дозволи на Јапонците да дојдат до предност. Сепак после промашувањата на Какаке и Луис во пенал серијата се радуваа на полуфинале.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Алегри: Нема потреба од приказни, треба да почнеме со победи

Јувентус утре и гостува на Специја во 5-то коло од Серија А и „бјанконерите“ се пред импер…