Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Косово најави тужба за Пикси

Косово најави тужба за Пикси


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Фудбалскиот сојуз на Косово објави дека ќе го тужи селекторот на Србија Драган Стојковиќ-Пикси, а причина се неговите коментари во текот на натпреварот.

Освен тоа од Косово побараа Светската фудбалска федерација (ФИФА) детално да го истражи натпреварот помеѓу Србија и Швајцарија.

„Транспарентите со политички пораки и расистички пораки кон Албанците се слушаа во текот на целиот меч. Бесмислена и апсурнда е омрата која со години трае кон албанскиот народ од нашата соседна држава.

Сакаме ФИФА да го истражи случајот и да го сакнционира Фудбалскиот сојуз на Србија“, стои во соопштението.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал

Проверете

Бербатов за првпат откри: Дарко Панчев беше мојот идол!

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Поранешната ѕвезда …