Дома Фудбал Колку пари добива Обамејанг во Барселона?

Колку пари добива Обамејанг во Барселона?

Барселона успеа да се засили со Пјер Емерик Обамејанг во последните минути од зимскиот преоден рок.

Обамејанг веќе покажа дека ќе биде големо засилување за Каталонците и веднаш се етаблираше во клучен фудбалер на тимот.

Како што е познато Обамејанг направи голема финансиска „жртва“ за да може да го облече дресот на Барселона. Но какви се конкретните цифри?

Медиумите објавија дека напаѓачот во Арсенал добивал 362.000 евра неделно, а платата во Барселона му е три пати помала, 116.000 евра неделно.

За Барселона да го донесе беше важно да не плаќа трансферна сума, па Обамејанг го раскина договорот со Арсенал.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Финансиската моќ на англиските клубови: Само Челзи во Европа потрошил повеќе од Нотингем

Нотингем Форест, повратникот во Премиер лигата попладнево го потврди трансферот на Морган …