Дома Луд Спорт Клуб од Израел го промени името поради – Доналд Трамп!

Клуб од Израел го промени името поради – Доналд Трамп!

0

Несекојдневна работа направи еден израелски клуб.

Имено, во чест на претседателот на САД Доналд Трамп клубот Беитар го промени своето име и следната сезона ќе се натпреварува како Беитар Трамп Ерусалим.

Во овој момент второпласираниот клуб од израелското првенство на таков потег се одлучи бидејќи Трамп во декември минатата година го призна Ерусалим како главен град на Израел и покрај притисоците и осудите од остатокот од светот.

„Дури 70 години Ерусалим чекаше на меѓународно признание се додека претседателот Доналд Трамп не направи храбар потег и го призна Еурсалим како израелска престолнина“, нагласи Беитар.

Oд клубот не открија дали се работи за привремена или трајна промена на името.

 

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Повеќе S. D.
Load More In Луд Спорт

Проверете

ШОК: Се запали автобусот со фудбалерите на Црвена Звезда додека славеа титула (видео)

Голем инцидент и пропуст се случи за време на прославата на 28-та титула на Црвена Звезда.…