Дома Луд Спорт Клуб од Израел го промени името поради – Доналд Трамп!

Клуб од Израел го промени името поради – Доналд Трамп!

0

Несекојдневна работа направи еден израелски клуб.

Имено, во чест на претседателот на САД Доналд Трамп клубот Беитар го промени своето име и следната сезона ќе се натпреварува како Беитар Трамп Ерусалим.

Во овој момент второпласираниот клуб од израелското првенство на таков потег се одлучи бидејќи Трамп во декември минатата година го призна Ерусалим како главен град на Израел и покрај притисоците и осудите од остатокот од светот.

„Дури 70 години Ерусалим чекаше на меѓународно признание се додека претседателот Доналд Трамп не направи храбар потег и го призна Еурсалим како израелска престолнина“, нагласи Беитар.


Следете го Sportski.mk и на


Oд клубот не открија дали се работи за привремена или трајна промена на името.

 

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Луд Спорт

Проверете

Серена Вилијамс повторно „изненади“ со својот моден стил

После контроверзиите кои ги предизвика со својот моден ситл на Ролан Гарос минатата година…