Дома Македонски спорт Мак ракомет Кире Лазаров избран за најдобар десен бек

Кире Лазаров избран за најдобар десен бек


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓Капитенот на македонската ракометна репрезентација и играч на Барселона, Кирил Лазаров е најдобриот десен бек во светот во 2016 година, во изборот на реномираниот ракометен портал „Handball-palnet.com“.

„Handball-planet“, традиционално на крајот од годината го избира идеалниот тим и најдобриот играч во светот. За 2016 година најдобар на позицијата десен бек е Кирил Лазаров, кој до признанието дојде во конкуренција на Ласло Наѓ (Веспрем), Алекс Душебаев (Вардар) и Кшиштов Лијевски (Кјелце).

Играч на годината е левиот бек на ПСЖ, Данецот Микел Хансен, тој на тронот го наследи соиграчот Никола Карабатиќ кој признанието го добиваше во 2014 и 2015 година.

Иделаниот тим за 2016 го формираа, голамнот на Кил Андреас Волф, десното крило на Кјелце Тобијас Рајхман, десниот бек на Барселона Кирил Лазаров, потоа средниот и левиот бек на ПСЖ Никола Карабатиќ и Микел Хансен, левото крило на ПСЖ Уве Генсхајмер и пикерот на Кјлеџе Хулен Агинагалд.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Македонија ќе има 19 учесници на Летната Олимпијада за спортисти со атипичен развој

Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓ 19…