Дома Останати Кошарка НБА Катастрофа за Лејкерси!

Катастрофа за Лејкерси!

Ла Лејкерси се најголемото разочарување во НБА лигата.

После поразот од Феникс со резултат 121:110 Лејкерси останаа без шанси да заиграат во плеј-офот. Тимот кој пред две сезони беше шампион и во својот тим ги има некои од најдобрите играчи на денешницата како што се Леброн Џејмс и Ентони Дејвис на крајот на успеа да стигне до завршницата во сезоната.

Џејмс не настапи во овој натпревар, па главни беа Расел Вестбрук со 28 поени и Ентони Дејвис со 21 поен и 13 скокови. Санси кои се екипата со најдобар скор во лигата (63:16) беа предводени од Девин Букер со 32 поени и Деандре Ејстон со 22 поени и 13 скокови.

Ова значи дека во плеј-офот од Западната конференција ќе одат Сан Антонио и Њу Орлеанс, благодарение на гостинската победа кај Сакраменто 123:109.

Сапрси порано го победија Денвер со 116:97, а на гостите не им беше доволен ниту фантастичниот Јокиќ кој оствари учинок од 41 поен и 17 скокови. На Истокот во плеј-офот ќе игра и Торонто кој славеше со Атланта со резултат 118:108. Одличен беше Паскал Сиакам со 31 поен.

НБА РЕЗУЛТАТИ: Индијана – Филаделфија 122:131, Орландо – Кливленд 120:115, Бруклин – Хјустон 118:105, Мајами – Шарлот 144:115, Торонто – Атланта 118:108, Чикаго – Милвоки 106:127, Минесота – Портланд 98:94, Денвер – Сан Антонио 97:116, Јута – Мемфис 121:115 (пп), Сакраменто – Њу Орлеанс 109:123, Феникс – ЛА Лејкерси 121:110.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Миовски ја продолжува голгетерската форма: Нови два гола за Абердин

Македонскиот репрезентативец Бојан Миовски постигна два гола во победата на Абердин против…