Дома Македонски спорт Калин продолжува да напредува: Нов скок на АТП листата!

Калин продолжува да напредува: Нов скок на АТП листата!


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Македонскиот најдобар тенисер Калин Ивановски забележа нов скок на АТП листата.

Калин вчера се повреди и го предаде финалето на третиот турнир во Монастир, Тунис. Со пласманот во финалето Ивановски направи скок од десет места. Од денес тој е 494. тенисер на АТП листата.

За Ивановски е ова е прв пласман под 500-тото место на листата.

На врвот Новак Ѓоковиќ е само на една недела од историја. Денес српскиот ас ја започнува 367. недела како најдобар тенисер во светот и следната недела ќе го изедначи рекордот на Штефи Граф која е апсолутен рекорд во неделите поминати на врвот.

Зад Новак следуваат: Карлос Алкараз, па Стефаноц Циципас, Руд, Рубљев, Надал…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Бербатов за првпат откри: Дарко Панчев беше мојот идол!

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Поранешната ѕвезда …