Дома Фудбал Италија Италијанскиот Суперкуп ќе биде со фајнлфор

Италијанскиот Суперкуп ќе биде со фајнлфор


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал!↓↓↓Серија А го одобри новиот формат за Италијанскиот Суперкуп, во кој од 2024 ќе се игра слично како и во шпанскиот фудбал, односно фајнлфор.

Италијанската фудбалска федерација решила да го прифати шпанскиот модел, па наместо еден натпревар, ќе биде организиран мини турнир со четири клуба.

Покрај шампионот и победникот во Купот, учество ќе обезбедат и второпласираниот тим во Серија А, односно финалистот на Купот.

Интер ќе ја брани титулата, откако со 3:0 го совладаа Милан во Суперкупот во јануари во Ријад, Саудиска Арабија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Бомба од Анчелоти: Елмас е идеална замена за Модриќ! 🎥

Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал!↓↓↓ Бомба … Елмас во Реал Мадри…